AI v Accelapps

V Accelapps věříme v potřebu inovací. Učení se. Rozvoje. Nebojíme se změn. Co bylo možná dost dobré před lety, nemusí být dobré dnes.

Neplaťte nás za nic, za co nemusíte.

Od podzimu 2022 změnila AI naše životy. To není floskule. Opravdu. Styl naší práce je od té doby hodně jiný. V řadě věcí. AI nás změnila tak výrazně, že cítíme potřebu říci to nahlas. Neb pokud spolu nebudeme v souladu, pokud nad věcmi nebudeme obdobným způsobem přemýšlet, nedosáhneme porozumění.

Proto tento článek a náš závazek.

Chcete vědět víc?

O článku

Téma: Accelapps produkty a služby
Vydáno: 18. 1. 2023
Autoři: Kamil Juřík a model jazykového učení ChatGPT-3, vyvinutý společností OpenAI

AI mění naše životy

Od okamžiku, kdy Konrad Zuse a Helmut Schreyr dokončili v roce 1941 první, prakticky použitelný "počítač", Z3, uplynulo nemálo let. 82, v době psaní tohoto článku. Z pohledu života člověka je to celkem dost dlouhá doba. Ale z pohledu počítačů? Věčnost.

Z3 používal binární kód a byl to mechanický počítač, který byl poháněn elektromotory. Byl to velký pokrok v oblasti počítačové techniky a byl používán pro matematické výpočty a projektování staveb, včetně výpočtů charakteristik balistických raket V-2. Při váze kolem 1 tuny jeho 2600 relé spotřebovalo cca 4000 wattů. Výkon počítače Z3 byl velmi nízký ve srovnání s dnešními počítači. Zatímco dnešní počítače mohou provádět miliardy a miliardy operací za sekundu, Z3 byl schopen provádět pouze 2-3 operace za sekundu. Z3 byl pouze prvním krokem na cestě k dnešním vyspělým počítačům.

K počítačům a tedy nevyhnutelně k AI. 

Zajímavé je uvědomit si, jaká jsme původně očekávání ohledně AI měli. Předpokládali jsme, že z počátku začne nahrazovat rutinní činnosti a práce ala zpracování dokumentů, vytěžování a zpracování dat, možná i některé z manuálních činností. Práce málo kvalifikované, jednoduché, bez velké přidané hodnoty. A ejhle. Ono je to přesně naopak. AI je již nyní skvělá v kreativních a sofistikovaných činnostech. Kreslí úžasnou grafiku. Píše skvělé texty. Navrhuje komplexní databázové modely. Má široký přehled o IT tématech a nejen o nich. Píše opravu dobrý kód.

I po několika měsících práce s AI jsme stále mnohdy ohromeni kvalitou produkovaných výstupů. Vidíme, že zejména pro zkušené, seniorní specialisty, může být velkým přínosem. Usnadňuje např. psaní stále se opakujících věcí. Zatím ale ne vždy dává správné odpovědi.

Ostatně, i sama AI říká: V každém případě, prosím, uvědomte si, že jsem model jazykového učení a mé odpovědi by měly být považovány za návod nebo doporučení. Je důležité ověřit si přesnost a aktuálnost informací a konzultovat je s odborníky v dané oblasti.

A těmi odborníky jsme my. Naši zaměstnanci a lidé, se kterými spolupracujeme.

AI se nebojíme. Z praxe posledních měsíců vidíme, že s pomocí AI můžeme být produktivnější. S AI pro Vás od podzimu 2022 píšeme SQL uložené procedury a databázová zobrazení, tvoříme nápovědy k UI prvkům, sbíráme nápady k architektuře řešení. AI nám navrhuje komplexní databázové modely, píše pro nás powershell scripty, CSS a javascript kód, pomáhá s jazykovými překlady.

Víme, že od okamžiku, kdy dosáhneme singularity, tedy momentu, kdy AI v každém ohledu předčí lidské bytosti, nás dělí naštěstí ještě nemálo času. Našeho času. Času, který my i vy máme. Využijeme ho na maximum. Zároveň ho ale nehodláme promarnit a naplnit zbytečnostmi. Tedy např. činnostmi a věcmi, které již nyní umí AI skvěle. Činnostmi, za které byste zbytečně platili.

Proto můj závazek směrem k Vám:
Neplaťte nás za nic, za co nemusíte! Ucítíte-li, že něco neděláme dobře, že něco děláme zbytečně, neefektivně, že by to šlo lépe, prosím, řekněte to. Slibuji, že to změníme.

A mimochodem: i tento článek byl napsán s pomocí AI. Části textů napsané AI jsme Vám zvýraznili kurzívou. U příštích článků to tak již nejspíš nebude. Ale nebojte se, my vše po AI kontrolujeme a nepustíme ven nic, s čím nejsme ztotožneni. Některé věci ale umí napsat lépe, než my. Lépe, než kdokoli. Je to tak. Vítejte v budoucnosti.